Meble ogrodowe wystawiane są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie tylko deszcz czy śnieg, ale również promienie słońca, duże amplitudy temperatur i wiatr mogą okazać się dla nich zabójcze. Jeżeli meble ogrodowe przez dłuższy czas są użytkowane na otwartej przestrzeni, można zaobserwować pękanie elementów drewnianych, korozję, odbarwianie się tworzywa i inne wyraźne śladu zużycia. Niestety, w ślad za nimi podążą zużycie mechaniczne i osłabienie wytrzymałości całej konstrukcji. Należy zachować daleko idącą ostrożność podczas użytkowania takich mebli - podczas gwałtownego siadania mogą stracić stabilność i się po prostu przewrócić.
Producenci przez długi czas poszukiwali sposobu na to, aby ograniczyć zużycie mebli ogrodowych i zapewnić im większą odporność. Ich działania doprowadziły do stworzenia specjalnego tworzywa – technorattanu. Swoim wyglądem wiernie imituje prawdziwy rattan. Powierzchnia jest delikatnie chropowata i mierzwiona, dzięki czemu nie tylko w wyglądzie, ale również w dotyku tworzywo przypomina klasyczny rattan. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się specjalistyczne dodatki, poprawiające wytrzymałość na promienie UV. Dzięki temu nawet po kilku latach użytkowania w intensywnym świetle, technorattan jest tak samo wytrzymały, odporny na uszkodzenia, nie odbarwia się i zachowuje oryginalną elastyczność.
Meble ogrodowe technorattan mogą mieć dowolne kształty i wielkości. Bardzo często ich konstrukcja nośna wykonana jest ze stali, co zapewnia oczekiwaną wytrzymałość i stabilność. Najczęściej z tego materiału produkowane są krzesła i fotele ogrodowe, a także ławki, kanapy i stoliki. Technorattan może występować w kilku wersjach kolorystycznych, ale najczęściej będzie to brązowy, beżowy i szary. Kiedy już omawiamy kolory tworzywa, warto się dowiedzieć jakie są zalecane metody jego pielęgnacji i czyszczenia.
Powierzchnia technorattanu może być delikatnie chropowata, co sprzyja osadzaniu się w niej zanieczyszczeń takich jak brud czy kurz. Zjawisko może to przybierać na sile, jeśli meble ogrodowe technorattan wykorzystywane są w okolicy, w której prowadzona jest budowa dróg czy inne przyczyny powstawania dużych mas pyłu i kurzu. Na szczęście doprowadzenie mebli z technorattanu do czystości nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Pielęgnacja i konserwacja polega na czyszczeniu powierzchni tworzywa szczoteczką płukaną w wodzie z delikatnym detergentem. Pracę można sobie ułatwić, wcześniej namaczając meble, tak aby rozmiękczyć kurz.
Pamiętając o tym, że powierzchnia tworzywa może być delikatnie chropowata i porowata, należy unikać sytuacji, w których meble przez dłuższy czas będą narażone na zabrudzenie. W tym celu na okres zimowy warto je zabezpieczyć np. folią i przenieść do suchego pomieszczenia. Na wiosnę z pewnością odwdzięczą nam się mniejszą ilością pracy do wykonania, aby przywrócić im oryginalny wygląd i czystość.