Welcome

Help & Settings

Moje konto

Polski

Contact Us

Psychologia, a kolory

Kolor to klucz, który pozwala człowiekowi odbierać stosowne wibracje. Już nasi przodkowie wierzyli, że kolory mają pozytywne lub negatywne oddziaływanie, dlatego pokrywali ściany jaskiń barwami, które miały siłę ochraniającą.

Współczesna nauka potrzebowała dużo czasu, aby to zaakceptować, kolory mają wpływ na każdego z nas. Wiele jest dowodów na to, że barwy mogą odmieniać nasz stan umysłu i emocji, odkrywać cechy naszej osobowości, wpływać na nasz wybór, zmieniać nasze poczucie czasu, odległości oraz przyspieszać proces zdrowienia.

Prosto mówiąc kolor to odbite światło. Postrzegamy go dzięki zdolności oka do rozróżniania fal świetlnych różnej długości lub częstotliwości. Ta elektromagnetyczna fala dociera do nas ze słońca, za pośrednictwem skóry i oczu przenika nasze ciało i przesyła sygnały do mózgu. Kolor to ta sama energia, którą pochłania nasze ciało w czasie opalania się, tylko w słabszej dawce.

Kolory jasne i ciepłe posiadają wysoką energię. Mają one najdłuższe fale ze wszystkich barw widzialnych. Natomiast chłodne błękity i fiolety mają znacznie mniejszą energię, a ich fale należą do najkrótszych. Światło i kolor, który jest wrażeniem światła, źródłem pasywnej energii słonecznej, stanowią ważny zewnętrzny bodziec do kontrolowania funkcji naszego organizmu.

Jeśli przypisywanie kolorom tak zasadniczej roli uznacie za nieuzasadnione, przypomnijcie sobie o falach niewidocznych w spektrum elektromagnetycznym, począwszy od bardzo długich fal radiowych i promieni podczerwonych po krótsze promienie ultrafioletowe, promienie Rentgena i promienie gamma. Nie ma chyba wątpliwości, że wszystkie one realnie na nas oddziałują.

Dlaczego więc widoczna część spektrum nie miałaby również wpływać na ludzkie ciało? Instynktownie uznajemy działanie kolorów, kiedy je wykorzystujemy do opisu naszych uczuć. Patrzymy przez różowe okulary kiedy mamy wspaniałe samopoczucie, zielono mi mówimy, gdy chcemy wyrazić uczucie beztroski i rozluźnienia, a smucimy się w kolorze niebieski.

 Kolory ciepłe

Kolor wywołuje reakcję emocjonalną, która wyzwala fizyczną reakcję ciała. Czerwony i pomarańczowy są powszechnie uznane za kolory ciepłe, podniecają nas, dosłownie podnosząc ciśnienie krwi, przyspieszając tętno i podnosząc temperaturę ciała. Pomarańczowy czyni człowieka niecierpliwym i niestrudzonym, daje mu zastrzyk energii i chęci działania. Kolor czerwony jest najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych, wywiera największy wpływ na siatkówkę i wzbudza największe emocje.

Kolory zimne

Zieleń i niebieski, kolory zimne, działają na organizm uspokajająco i relaksująco. Niebieska sypialnia jest korzystna dla osób cierpiących na bezsenność, a przy tym podobno pomaga zapamiętywać sny. Błękit obniża aktywność ciała, ale i stymuluje akcję mózgu. Z kolei położona w środkowej części spektrum zieleń oprócz efektu uspokajającego i wyciszającego zmniejsza także wysiłek wzroku. Psychologia pracy zaleca odcienie neutralne w biurach i miejscach do nauki w celu opóźnienia procesu zmęczenia.

Akcenty fioletu i wrzosu mają zwiększać w pracy stopień wykorzystania intuicji. Jedno z bardziej zadziwiających odkryć co do wpływu koloru na stan umysłu dotyczyło słodkiego różu. Okazało się, że osłabia on skłonności agresywne, a nawet zmniejsza siłę fizyczną. Z kolei ciemne kolory mogą potęgować agresję.

Barwa jest tylko jedną z cech koloru. Jego złożoność jest równie ważna dla siły oddziaływania na emocje. Światło złożone ze wszystkich kolorów, to znaczy światło zawierające pełne spektrum, stwarza najzdrowsze warunki otoczenia. Eksperci od kolorów twierdzą, że dobry stan zdrowia zależy od dostępu do wszystkich kolorów w spektrum. Większości rodzajów sztucznego oświetlenia brakuje niektórych kolorów, co może prowadzić do niedoświetlenia. Terapia światłem o pełnym spektrum jest również stosowana do zwalczania depresji występującej w zimie w okresie krótszych dni i zmniejszonego dostępu do światła dziennego.